Class Fees

                                                                        

 

FALL TUITION - 10 WEEK ONLINE CLASSES  (Oct 3 - Dec 13, no classes Thanksgiving Weekend)

The PER FAMILY cost is $225.00 for 10 weeks (an additional $5.00 will be added for credit card orders). 

Tuition Breakdown: $18/week plus CD, Illustrated Songbook and Digital Files ($45).   
*music classes are tax exempt.  TUITION IS PRORATED.

ALL SIBINGS ARE FREE! Grandparents are also welcome to join us from their homes.

 

Please Note Our NEW Payment Process:

PAYMENT WILL BE ACCEPTED VIA E-TRANSFER to josie@mtinthevillage.com at the time of registration. 

Select the "PAY LATER Option" and then make the e-transfer of $225.00. Registration will be completed once the transfer is made.

*If you prefer to pay with a CREDIT CARD, choose the "PAY NOW" option. An additional $5.00 is added to credit orders.

 

YOUR FALL 2020 ONLINE SEMESTER WILL INCLUDE:

  • One live 30-minute class with your teacher per week, using the Zoom interactive online platform so we can all see each other. Recordings available on demand - never miss a class!
  • Additional Weekly Facebook Livestreams/Evening lullabies in a new private BONGOS group. Rewatch the Facebook sessions any time!
  • Downloadable family-fun resources such as colouring pages, musical games & more!
  • The new BONGOS Song Collection materials - Beautifully illustrated songbook, CD & digital song tracks with our Free App.  Enjoy our songs anywhere!  

 

                                                                                                       

CLASS MATERIALS:  As part of the larger International Music Together® Worlwide® organization out of Princeton NJ, we pay a Service Fee to the parent company for every family that is enrolled with us and in exchange, we receive the exceptional class curriculum materials that we provide to you.  Our class materials (CD, child-focused Songbook, digital music files, Free App & "Music & Your Child" educational guide) vary in cost to us depending on the U.S. exchange rate.  This cost is included in the total tuition for the whole family.  We do NOT make a profit on these materials!